pátek 22. února 2013

Tuk, který pomáhá hubnout

Nově nalezený hormon

Možná jste někteří zaregistrovali tu novinku, že vědci nalezli nový hormon , který má na organismus podobný blahodárný vliv jako cvičení. Tento hormon se jmenuje Irisin, a způsobuje to, že tukové buňky přijmou více kyslíku a spálí více kalorií, čímž dochází k efektivnějšímu spalování tuků, což je velice dobrá zpráva pro všechny jedince, kteří se snaží zhubnout zdravou stravou a pravidelným pohybem. Tento hormon opravdu může zrychlit hubnoucí proces. Má to však malý háček. Zatím se testuje pouze na myších a ještě to nějakou dobu (když vše půjde tak jak má, tak 6 let) potrvá, než bude v prodeji. Takže ty, kteří se radovali, že si ho zajdou koupit do lékárny a kila půjdou dolů, tak mají zatím smůlu.:-) Jak ho tedy v současné době získat? Je to velice snadné. Tedy jak pro koho.
Irisin totiž patří do skupiny znovu objevených miokynů, tedy hormonů, které produkují svaly v průběhu cvičení. Hladina irisinu v krevní plazmě závisí na trénovanosti, proto nestačí nárazové cvičení či krátkodobá svalová aktivita. „Na to, aby se dosáhla a udržela potřebná koncentrace irisinu, je třeba cvičit pravidelně. "Výrazný nárůst tohoto hormonu byl zaznamenán po 30 minutách silového tréninku, ale dvojnásobné zvýšení jeho koncentrace bylo naměřeno až po deseti týdnech pravidelného vytrvalostního tréninku, který souvisí s nárůstem svalové hmoty,“ konstatuje Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.
Zklamání? Já ani ne. Jelikož se již nějako dobu tomuto tématu věnuji, tak vím, že to prostě bez celoživotního kvalitního stravování a pohybu nejde. A pokud si ještě někdo stále myslí (a je jich pořád hodně), že pomocí "zázračných tablet", "zmrazování", "rozmrazování",  "zahřívání", "speciálních masáží" a nevím ještě jakých metod to půjde, tak ať si to myslí dál a utrácí své peníze, já ale tvrdím, že to nejde! 
Nemusíte trávit hodiny v posilovně a zvedat činky. Někdy prostě stačí upravit stravu, začít chodit po svých a přestat používat výtah. Možná budete sami překvapeni výsledkem.
Pořád tady ale budou tací, pro které to bude nepřekonatelná překážka a budou neustále hledat výmluvy proč zrovna oni nemůžou. Na to můžu říct jen jedno. Kdo chce, hledá způsoby! Kdo nechce, hledá důvody!
Skoro denně mě překvapuje, kolik jsou lidé schopni utratit peněz, jen aby se nemuseli hýbat a upravovat stravu.
Na závěr bych chtěl ještě dodat, že je určitě velmi přínosné, že došlo k tomuto objevu,  protože ne všichni mají tu možnost se hýbat, nebo mohou mít genetické onemocnění a tento objev má potenciál pro vytvoření úplně nové léčby, která by mohla pomoci v boji jak proti obezitě, tak s nemocemi s ní souvisejícími, jako je diabetes 2.

čtvrtek 21. února 2013

Dukanova dieta III.

Alternativní fáze

Pokud jste se do toho pustili, tak už máte možná ofenzivní fázi za sebou, první kila dole, a teď se ptáte co dál? Nyní je načase začít "alternativní fázi". Tato fáze Vás dovede až k Vaší vysněné váze. Stále budete jíst čisté bílkoviny, jako v první fázi, ale dobrá zpráva je, že už můžete přidat i zeleninu. V praxi to bude vypadat tak, že budete střídat dny čistě bílkovinné, z dny bílkoviny + zelenina a to stále dokola, dokud nebude na Vaší váze číslo,které si přejete.

28 povolených druhů zeleniny
Artyčok, brokolice cibule, cuketa, čekanka, červená řepa, fazolové lusky, fenykl, chřest, košťálová zelenina (všechna – brukev, kedlubna, květák, růžičková kapusta atd.), lilek, mangold, mrkev, palmová dužina, paprika, pórek, rajčata, řapíkatý celer, ředkvičky, salátová okurka, sója, špenát, štěrbák, šťovík, tykev, vodnice, zelené saláty (všechny), žampiony.



Zakázané potraviny
Zakázána je zelenina obsahující škroby: brambory, rýže, kukuřice, hrách, čerstvý i sušený hrášek, cizrna, hrachová kaše, boby, čočka, fazole. Nesmíme zapomenout také na avokáda, které není zelenina, ale ovoce a navíc velmi tučná olejnatá plodina. Artyčoky a kozí brada jsou mezi zelenou zeleninou a škrobovinami a tak jsou také zakázány.

Zeleninu lze konzumovat jak syrovou ve formě salátu, tak vařenou, nebo dušenou. Při přípravě salátů je však v těchto dvou fázích zakázán jakýkoliv stolní olej! Množství zeleniny není v zásadě omezeno. Nedoporučuje se však překračovat  rozumné hranice

Rytmus střídání těchto dvou diet není přesně určen, ale přizbůsobuje se dané situaci dle různých okolností.
  • Krátkodobě je nejúčinnější rytmus 5/5, tedy 5 dní čistých bílkovin následovaných pěti dny bílkovin se zeleninou. Tento způsob může být však po delší době únavný a náročný.
  • Pro úbytek váhy větší než 10 kilo je řešením střídání 1/1, kdy se vždy střídá den čistě proteinový s dnem proteino - zeleninovým. Rozjezd u této varianty je sice pomalejší, zpoždění se však do 20 dní dožene. Hlavní výhodou tohoto řešení je, že je snazší ho držet dlouhodobě. 
  • Třetí řešení je vhodné pro malou nadváhu a vzorec je 2/7, kdy na dva s čistě proteinovou dietou, pondělí a čtvrtek, připadá pět dní s kombinací bílkovin a zeleniny.
  • Poslední varianta 2/0 je nejvhodnější pro ženy s celulitidou, jež jsou často v horní polovině těla velice štíhlé a tuk se jim hromadí na bocích a stehnech. Rytmus střídání je v tomto případě 2 dny s čistými proteiny, pondělí a čtvrtek, na 5 dní s normální stravou bez diety.
Důležité!!!
Ovesné otruby se v průběhu alternativní fáze konzumují v dávce 2 polévkových lžic denně a jejich příprava je stejná jako v ofenzivní části.

Tělesná aktivita se zvýší na 30 minut chůze denně. V případě stagnace přejděte na 4 dny na 60 minut.

A na závěr Vás jistě bude zajímat na jaký úbytek hmotnosti se můžete těšit? Když je nadváha opravdu veliká, 20 kg a více, tak se týdenní úbytek hmotnosti pohybuje v průměru okolo 1 kg týdně. V první polovině diety hmotnost zpravidla ubývá o více než 1 kg, někdy i kilogram a půl, takže prvních 10 kg může být dole za méně než dva měsíce. Po uplynutí prvních dvou měsíců však tělo nasadí obranné mechanismy a úbytek váhy se ustálí na 1 kg týdně s několika obdobími stagnace, které přijdou. U žen například v období menstruace. Nesmíte však polevit. Klíčem k úspěchu je důslednost a trpělivost!

neděle 17. února 2013

Dukanova dieta II.

Zálivky a omáčky pro ofenzivní fázi 

Aby Vaše strava nebyla nudná a fádní přináším pár tipů, jak si zpestřit jídelníček. Účelem je zvýšit kvalitu a přitažlivost chodů a jídel. Můžete tím také  vyřešit problém jak najít pojiva a omáčky schopné ochutit masa, ryby, vejce, nebo drůbež.

Náhrady za tuk
Většina omáček obsahuje tuky, olej, máslo nebo smetanu, což úhlavní nepřítelé hubnutí, takže jsou z prvních dvou fází vyloučeni. Jak ale ochutit masa, ryby, vejce nebo důbež?
Jako náhradu za tuky jsou k dispozici parafínový olej, guaranová guma a maizenu.

·         Parafínový olej. Jedná se o minerální olej, který pojde távicí trubicí trubicí, aniž by pronikal skrze její stěny a zatěžoval krev.
Výhody:
- nedodává tělu žádné kalorie,
- namaže střeva, což je výhoda při těchto dietách se sklonem k zácpě.
Nevýhody:
-          těžší konzistence než rostliný olej (to se dá vyřešit přidáním trochou minerální vody)
-          může způsobovat průjem (tomu se dá zabránit snížením dávek, případně kombinací s jinými složkami omáčky).
POZOR: parafínový olej se nevaří.

·         Guaranová guma. Jedná se o rostlinnou ingredienci dostupnou v lékárnách a prodejnách zdravé výživy. Nemá prakticky žádné kalorie. Má přirozenou schopnost vytvářet gel, a proto se výborně hodí k zahušťování omáček. Používá se velmi malé množství (1/4 kávové lžičky na 150 ml tekutiny). Teplem houstne.

·         Maizena. Jemný kukuřičný škrob (podobný tapioce) se hodí k vaření, protože zahušťuje a spojuje. Je to sice sacharid, ale užitečné množství je tak nepatrné (kávová lžička na 125 ml omáčky), že jej zcela zanedbat.
Před použitím je dobré ji nejprve rozmíchat v trošce studené tekutiny, vodě, mléce nebo vývaru a teprve pak ji přidávat do teplé směsi. Při vaření houstne.

·         Kostky do polévky bez tuku (na vývar s zezeleninou, drůbež, ryby a zeleninu). Spolu s nasekanou a dozlatova opečenou cibulkou se výborně hodí k ochucení vařených a pečených mas i ryb.


Zálivky
Parafínová zálivka
Ingredience:
1 kávová lžička parafínového oleje
1 polévková lžíce minerální vody
5 polévkových lžic balzamikového octa
1 polévková lžíce hořččice
Postup:
Všechny ingredience smíchejte dohromady v misce, či sklenici.
Pokud máte rádi česnek, dejte na dno nádoby marinovat větší strožek s e7 – 8 lístky nasekané bazalky.

Zálivka se zeleninovým vývarem
Ingredience:
1 kostka zeleninového vývaru bez tuku
1 vrchovatou kávovu lžičku maizeny
2 polévkové lžíce octa
1 polévková lžíce kvalitní ostřejší  hořččice
Postup:
Rozpusťte ve dvou lžících teplé vody kostku vývaru a postupně přidejte ostatní suroviny.


Majonézy
Klasická majonéza s parafínem
Ingredience:
1 vaječný žloutek
1 kávová lžička octa
Hořčice
Sůl a pepř
Parafínový olej
Postup:
Do misky dejte vaječný žloutek se špetkou soli, pepřem dle chuti a lžičku octa. Pomalu rozpusťte vajíčko, aby se sůl, pepř a ocet dobře promíchaly. Za stálého míchání přidávejte po kapkách parafínoý olej. Jakmile sźačne majonéza houstnou, dochuťte dle potřeby. Nyní přidejte hořčici, aby hladká majonéza nebyla příliš hustá.

Majonéza bez tuku
Ingredience:
1 vejce
50 g tvarohu s nízkým obsahem tuku
Bylinky, sůl a pepř
Postup:
Uvařte vajíčko natvrdo. Rozmačkejte jej vidličkou a zapracujte do tavrohu. Přidejte bylinky, sůl a pepř dle chuti.

Omáčky
Bílá omáčka
Ingredience:
2 vejce
1 netučný jogurt
Půl šálku odstředěného mléka
Sůl a pepř
Postup:
Mléko ohřejte, aby bylo vlažné, potom ho osolte a opepřete. Dobře je rošlehejte a nalijte na žloutky a poté přidejte jogurt. Vše pak zahřejte ve vodní lázni
K rybám můžete ještě přidet nasekanou kyselou okurku.

Božská omáčka
Ingredience:
2 vaječné žloutky
1 polévková lžíce hořčice
150 g nízkotučného tvarohu
1 kávová lžička maizeny
Sůl a pepř
Bylinky a citrónová šťáva
Postup:
Do kastrůlku dejte da žloutky, 1 lžíci hořčice, tvaroh, maizenu, sůl a pepř. Vše uveďte pomalu do varu. Stáhněte z ohně a přidejte malý svazeček nasekaných bylinek a citrónové šťávy.
Omáčka se výborně hodí jak ke studeným tak k teplým rybám. Může se jíst teplá nebo vlažná.

Omáčka s jemnými bylinkami
Ingredience: Pro 4 osoby
1 kostku masového, rybího nebo zeleninového vývaru bez tuku
½ sklenice vlažné vody
1 kávová lžička maizeny
200 g netučného tvarohu
Bylinky, sůl a pepř
Postup:
Rospusťte kostku vývaru ve vlážnévodě a za stálého míchání přidejte lžičku maizeny. Stále míchejte a nechte zhoustnout na plameni. Sejměte s ařiče a přidejte tvaroh, bylinky, sůl a pepř a dobře promíchejte
Hodí se k rybám i k masu.




středa 13. února 2013

Dukanova dieta I.

Dukanova dieta - díl první "ofenzivní fáze"

Nejsem příliš velkým příznivcem diet a jsem zastáncem spíše racionální stravy. Chápu ale, že pro některé lidi je dieta jediný způsob, jak zatočit se svojí nadváhou. Nemají trpělivost na to, aby se dlouhodobě stravovali dle zásad racionální stravy, sportovali, a po několika týdnech snažení zjistili, že se ručička váhy skoro nepohnula a tak to vzdají. Chtějí vidět výsledky nejlépe hned. Na to se diety výborně hodí. Po pár dnech jsou vidět první výsledky. Většinou to je pouze voda, ale pro většinu je to ta správná motivace k tomu pokračovat dále. Problém však nastává v okamžiku kdy dietu skončí, uspokojí se s dosaženým výsledkem a vrátí se ke svým špatným stravovacím návykům. Následuje jojo efekt a návrat na původní váhu a někdy i vyšší. Co s tím? Odpověď se možná dozvíte v tomto článku.
Před několika dny mě oslovila jedna má známá s tím, že by chtěla zhubnout, ale potřebuje nakopnout. Tak jsem jí odvětil, že ji nakopnu velice rád.:-) Probírali jsme možnosti stravy a různé druhy diet, a přišli jsme na to, že je masový typ a tím pádem by jí mohla vyhovovat Atkinsova dieta. Obsahuje sice velké množství tuku a neřeší jak se vypořádat po skončení diety s jojo efektem, a trvale si udržet dosaženou váhu, ale dohodli jsme se, že to zkusíme. Probrali jsme vše potřebné, načež se s nadšením pustila do diety. Po prvním týdnu měla dole asi 3 kg, ale věděli jsme, že to je z větší části voda. Pochvalovala si tento způsob stravování a masová strava ji vyloženě vyhovovala. Po dvou týdnech se však váha zastavila. Řešili jsme jak postupovat dále. Pokračovat dále, udělat změnu? Rozhodli jsme se udělat změnu. Tou změnou byl přechod na "Dukanovu diety". Tato dieta mě zaujal nejen tím, že má dle ohlasů vysokou úspěšnost hubnutí, ale řeší také to, jak se vypořádat s následným jojo efektem a přechodem na "normální stravu".
A nezaujala jen mě. Po mírném "nakopnutí" ji dnes zahájila další moje svěřenkyně. :-) Budu průběžně přispívat novými informacemi jak o samotné dietě, tak o průběhu hubnutí "mých děvčat". Pokud máte s dietou nějaké zkušenosti, tak uvítáme další informace či recepty. A pokud někdo řeší něco podobného, tak se může připojit. :-)
A nyní k samotné dietě. Skládá se ze čtyř fází, z nichž každá má své nezastupitelné místo.

První je fáze ofenzivní. Umožňuje drtivý start. Každý kdo s začíná s dietou je mimořádně motivovaný a hledá dietu, jejíž účinnost a rychlost získání prvních výsledků odpovídá jeho očekávání a dovolí mu vzít nadbytečnou váhu útokem. K tomu se výborně hodí tato speciálně upravená fáze, založená na příjmu "čistých bílkovin".

Na výběr máte z těchto 11. skupin

  • 1.       Netučná masa – viz. 72 bílkovinných potravin
  • 2.       Droby ledvinky,  játra: telecí, hovězí, drůbeží, jazyk: telecí a jehněčí, zejména špičku,
  • 3.       Ryby - všechny
  • 4.       Plody moře - všechny
  • 5.       Drůbežvšechny kromě těch s plochým zobákem (výjimka je divoká kachna)
  • 6.       Nízkotučné šunkyobsah tuku  2-4 %,
  • 7.       Vejce připravovat bez tuku, bílek bez omezení, žloutek max. 1 denně, míchat v poměru 2:1,
  • 8.       Bílkoviny rostliného původutofu, seitan, tempeh, sójové steaky, sójový texturát, přírodní sójové mléko (max. 2 sklenky), bílý sójový jogurt (max. 2 denně),
  • 9.       Netučné mléčné výrobky -  odtučněné tvarohy, sýry, bílé jogurty jsou povoleny bez omezení, bílé jogurty s ovocem max. 2 denně (pokud to ale jde, tak je vynech),
  • 10.   Litr a půl tekutiny denněhodně pít i při jídle, všechny vody, čaj, káva, odvary, coca cola light, VYHÝBAT SE příliš slaným minerálkám, 
  • 11.   Lžíce a půl ovesných otrub – buď s bílým jogurtem, nebo mlékem, a také jako placku (je dobré si je udělat do zásoby a přechovávat ve fólii v lednici),

72 zcela povolených surovin pro první etapu

  • 11 druhů masa: hovězí steak, svíčková a falešná svíčková, rostbíf, jazyk, sušené hovězí maso, telecí řízek, kotleta, játra nebo ledviny a vepřová, kuřecí nebo krůtí šunka (bez tuku a kůže),

  •   25 druhů ryb: treska obecná, treska pestrá, pražma, červenice obecná, mečoun, platýs, uzený platýs, uzená treska, tmavá treska, platýs limanda, mník, vlkouš, makrela, treka bezvousá, cípal, rejnok, okouník, sardinka, losos, uzený losos, mořský jazyk, tyčinky surimi(krabí tyčinky), tuňák ve vlastní šťávě, pakambala,

  • 18 druhů darů moře: surmovka, kalamáry, zazděnka jedlá, srdcovka jedlá, mušle sv. Jakuba (hřebenatka), krab, kreveta, garnát, krevete gambas, humr, ústřice, langusta, humr severský (scampi), slávka, ježovka, chobotnice, sépie, krab německý
  • 11 druhů drůbeže: pštros, křepelka, mladá krůta, drůbeží játra, králík, holub, perlička, kuře, bažent, koroptev, divoká kachna (libová),

  • 2 druhy vajec: slepičí a křepelčí,

  • 5 druhů mléčných výrobků: jogurt bez tuku (bílý nebo slazený aspartamem), odtučněný tvaroh, čerstvý sýr, žervé, odtučněné mléko.

Přísady
  • Odstředěné mléko, čerstvé v láhvích nebo v prášku je povoleno,
  • Povolen aspartam, CUKR ZAKÁZÁN!
  • Ocet, vonné přísady, bylinky, tymián, česnek, petržel, cibule, šalotka, pažitka atd. a také všechny druhy koření jsou přímo doporučovány,
  • Kyselé okurky a cibule jsou povoleny, pokud jsou užívány jako koření, ale pokud se konzumují ve větším množství, berou se jako ZELENINA,
  • Citron lze užít k dochucení ryb, ale nekonzumovat vymačkaný jako citronádu bere se jako OVOCE,
  • Sůl a hořčice jsou povoleny, ale jen v mírném množství,
  • Obyčejný kečup NENÍ POVOLEN!
  • Žvýkačky ano, ale bez cukru,
  • Oleje jsou ZAKÁZÁNY!
Délka ofenzivní fáze

Je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí celého plánu.
Průměrná délka ofenzivní fáze je 5 dnů. Tato délka odpovídá úbytku váhy 10 - 20 kg.
Pro méně náročné cíle a cíle pod 10 kg je opovídající délka 3 dny.
Pro úbytek menší než 5 kg může stačit i jeden tzv. startovací den.
U těžkých případů obezity může tato fáze trvat až 7 a někdy dokonce 10 dní. Měla by tomu ale předcházet konzultace s lékařem.
 



DŮLEŽITÉ!!
Denně min. 20 minut chůze!!!
Denně lžíci a půl otrub !!!
Denně min. litr a půl tekutin!!!
Málo solit!!!
Žádný tuk, ani na přípravu jídla!!!
Nevynechávat jídla!!!



Dukanovy placičky z ovesných otrub v první fázi:

Ingredience:
1 ½ polévkové lžíce
2 lžíce tvarohu nebo jogurtu
1 vaječný bílek (kdo nemá vysoký cholesterol, může dát celé vejce)
Osladit sladidlem nebo stévií, nebo mírně osolit.
Postup přípravy: Vše smícháme, uděláme malé placičky na pečícím papíře a pečeme 12-15 min v předem vyhřáté troubě na 180-200 C.